Какво се случва в рекламния свят и какви са най-важните тенденции за 2017 г., от които да се възползват маркетолозите. Къде са потребителите и как да достинете до тях? Еволюцията на съдържанието и преминаването от дигитално към физическо преживяване са двете основни направления в доклада на медийна агенция Carat, който обобщава няколко топ тенденции за водещите технологии, които ще влияят най-силно върху представянето на брандове през 2017-та.
1. Пик на Видео рекламата
Видеото е на път да достигне връхната си точка. Сега е момента да се качите на гребена на вълната и да създавате видео. Видеото сега е в телевизията, социалните мрежи, YouTube. Видеото е интегрирано в новинарския поток на Фейсбук. Но колкото повече става то, толкова по-трудно ще е да привлечете вниманието на потребителите. Затова добрата идея в рекламата е над всичко. Сега е моментът да пуснете видео и да изпреварите голямата блъсканица, преди да ви се налага да плащате куп пари за спонсорирани видео материали.
Маркетолозите се чувстват ограничени откъм времеви ресурс (72%), бюджети (41%) и липса на видео-опит (30%)
Извод: Ако могат да намерят начин да създадат видео съдържание лесно, ще са в състояние да победят в надпреварата!
2. Фейсбук
• Почти всеки маркетолог използва ФБ (93%) и ФБ реклами (91%).
• Само 1 от 5 респондента използват социалните медии за клиентска поддръжка
Една от най-изненадващите информации, е че само 21% от бизнеса отбелязва клиентската поддръжка като причина да използват социалните медии.
Извод: Очаровайте вашите клиенти, като използвате социалните мрежи за поддръжка. И ще излезете напред в играта!
3. Видео на живо
Във Facebook, Twitter и YouTube през 2016 г. стана много популярно да се предава видео на живо. То носи автентичност, но и „живото” излъчване може да бъде насрочено и за по-късно.
Извод: Това за брандовете означава, че по-дългите видео формати, надграждането на историята, незабавна реакция към случващото и обобщаващите видео материали имат по-голям потенциал да бъдат гледани от повече потребители. Това е и вашата крайна цел.
4. Уеб ТВ
Да пренесеш картината от интернет и приложения на телевизор става все по-лесно.
Извод: Това за брандовете означава все по-прецизно таргетиране на зрителите в сравнение с телевизионната реклама.
5. Виртуалната и добавена реалност
Очилата за виртуална реалност донесоха със себе си много игри, „преживявания“ и 360-градусови снимки и видео материали.
Добавената реалност става все по-популярна сред луксозните и модни приложения, тъй като позволява на хората да пробват как изглеждат продуктите. Добавената реалност е също много добър инструмент за изработването на инструкции и обучения.
Извод: За да бъде ефективна, такъв вид кампания трябва да е проста и безпроблемна. Лошата визуализация например – ще отблъсне потребителите.
6. Брандирано съдържание
Днес съдържанието става все по-важно, със систематично поставяне на фокуса върху създаването на конкретно съдържание за конкретни аудитории.
Извод: Някои брандове дори създават свои собствени формати, които потенциално им позволяват да правят шоу-програми, които да носят приходи.
7. Интегриране на каналите
Хората използват комбинация от три различни екрана в рамките на един ден – смартфон, таблет, телевизия и компютър едновременно. Налага се интегриране на такъв тип кампании (multi-screen), където видео съдържанието се трансформира в различни формати за тв, таблет, смартфон и компютър.
Извод: Планирайте всичко заедно!
Автор на статията:
Вероника Илиева –Маркетинг мениджър в ПРЕМИЕРплюс